زندگــیِ بهتـــر

زندگــیِ بهتـــر

میتوان زیبا زیست…
نه چنان سخت که از عاطفه دلگیر شویم،
نه چنان بی مفهوم که بمانیم میان بد و خوب!

لحظه ها میگذرند
گرم باشیم پر از فکر و امید…
عشق باشیم و سراسر خورشید…

باآرزوی موفقیت

نویسندگان

۳۵۸ مطلب توسط «Frzn» ثبت شده است

۰۲
فروردين

تپش قلب به خوردن بیش ازحدغذا قبل ازرفتن به رختخواب،نوشیدن بیش ازحدکافئین دراواخرروز،یاورزش سنگین مرتبط است.

۰۲
فروردين

اگر کودک شما ترسو است، به این دلیل است که ترس و اضطراب شما را در برخورد با حوادث دیده است.
اگر کودک شما حسود است، به این دلیل است که شما او را با دیگران مقایسه کرده اید.
اگر کودک شما زود عصبانی می شود، به این دلیل است که شما او را تشویق نکرده اید، بلکه بیشتر به رفتارهای غیر خوب او توجه کرده اید.

۲۷
اسفند

شنونده‌ی خوبی باشید. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که دل همسرتان از دنیا پُر است و در آن لحظه، بیشتر از هر چیزی به یک جفت گوش شنوا احتیاج دارد. 
طبیعی است که چون او قصد تخلیه کردن خود را دارد، حرف‌هایش جذابیت چندانی برای شما ندارند. اما او در آن هنگام به‌شدت احتیاج دارد با شما درد دل کند. 
به حرف‌هایش گوش کنید اما مراقب باشید که این کارتان واقعی باشد و متظاهرانه به نظر نرسد وگرنه باعث کدورت و دلخوری بیشتر خواهد شد.
لزوما این گوش دادن نبایستی همراه با جواب دادن باشد، خانم‌ها در این مواقع فقط دنبال "شنیده شدن" هستند و نه "شنیدن"...
دکتر محمود انوشه


۲۳
اسفند

سلام همراهان همیشگی و دوستان خوبم
کانال تلگرامی سایت روانشناسی زندگی بهتر با امکان پرسش و پاسخ سوالاتتون هم افتتاح شد.
برای راحتی دسترسی شما دوستان به مطالب کانال رو زدیم 
لطفا عضو کانالمون هم بشید.
با سپاس
Zzendegi_behtar1@

۱۶
اسفند

بیش فعالی و شیطنت هر کدام اختلالی شایع محسوب می شوند که در اغلب کودکان وجود دارند.کودک بیش فعال اغلب فعالیت های پیچیده تری نسبت به کودک شیطان دارد و بسیار زیاد هیجان زده می‌شود .
اختلال بیش فعالی بیماری پیچیده ای است و اغلب تشخیص داده نمی شود. درباره کودکی که با چنین اختلالی تشخیص داده می شود ۳ علامت را نباید از یاد ببرید که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز و در نهایت اعمال تکانه ای (کارهای ناگهانی و غیرقابل پیش بینی) است.تحرک زیاد و نامتناسب با محیط، پرحرفی، نداشتن صبر و تحمل برای رسیدن به خواسته‌ها، انجام فعالیت‌های تخریبی و خرابکاری، پرخاشگری، بد‌خوابی و… ازجمله مهم‌ترین علائم بیش‌فعالی محسوب می‌شود.
تمام کارهای کودکان بیش فعال پرسر و صدا است و مرتبا حرکت می کنند و رعایت نوبت برای آنها سخت است در حالیکه کودکان بازیگوش با اینکه سر و صدای زیادی دارند ولی رفتارشان بیمارگونه و نابهنجار نیست .مشخصا تمام شیطنت ها و بازیگوشی در کودکان نشانگر بیش فعالی در کودک نیست .
توجه داشته باشید که کودکان بازیگوش نیز ممکن است در حین بازی کردن به اطرافیان نیز بی توجهی کنند یا حرفهای شما را گوش ندهند ولی حالتهای که منجر به ناهنجاری شود را ندارد که این موارد به دلیل سن کودک است و تا ۳-۵ سالگی بطورکلی رفع می شود ولی در کودکان بیش فعال اینگونه رفتارها به شکل بیمارگونه می شود بطوری که کودک بطور مثال : نمی تواند در حدود پنج دقیقه به فعالیت آرامی همچون کشیدن نقاشی و یا ساختن شی تمرکز کنند .
تعدادی از علائم مربوط به بیش فعالی و اختلال توجه و تمرکز شامل موارد زیر است:ـ کودک غالباً با دست هایش بازی می کند و در جایش می لولد.ـ کودک معمولاً کلاس را ترک می کند.ـ غالباً می دود یا می پرد.ـ اغلب بازی یا فعالیت هایش پر سروصداست.ـ به نظر می رسد کودک همیشه در حال حرکت است.ـ زیاد صحبت می کند.ـ از توجه به جزئیات ناتوان است.ـ اغلب قادر به پیگیری یا اتمام کارها نیست.ـ اغلب وسایل خود را گم می کند.


۱۵
اسفند

با آنکه محبت شوهرم نسبت به من کم شده است  انتظارات خودم را نادیده گرفته‌ام و خواسته‌های او را اجابت کرده‌ام، اما با این حال همیشه متهم به بی‌عاطفه بودن و نامهربانی هستم، معمولاً ناسازگاری می‌کند و مشاجره‌ای راه می‌اندازد این وضعیت موجب ناراحتی‌ام شده است.
علت باج دادن بسیار شما به چه دلیل است؟
چرا قاطعانه عمل نمی‌کنید ! این حالت شما حالت رخوت و یکنواختی در همسرتان ایجاد می‌کند و او را منبع قدرت و اقتدار می‌شناساند. اندکی از این موضع پایین آیید و درخواست‌های خود را در عین مهربانی، قاطعانه بیان کنید. 
سکوت و گذشت همیشه خوب نیست، به هنگام بروز مشکل موقعیت‌تان را تغییر دهید و در مقابل رفتارهای تکراری او بی‌توجهی نشان دهید. گاهی بحث، به معنای مرا ببین است، پس برای ترک رفتار اشتباه بهتر است آن رفتار را نبینید و فقط با یک اشاره و ابراز ناراحتی از کنار آن بگذرید. 
اما در فرصتی که منطقی است و گوش شنوا دارد انتظارات خود را بیان کنید؛ باز اگر موجب ناراحتی شد ختم مسأله کنید و ادامه ندهید، بی‌شک بی‌توجهی کردن، تنبیهی بزرگ برای ایشان معنا می‌شود. اگر چه لازم است در مقابل رفتارهای مثبت همسرتان، هرگز بی‌تفاوت نباشید.
ابراز احساسات کنید و برای با هم بودن تلاش کنید؛ نترسید غرورتان زیر سؤال نمی‌رود بلکه رفع کدورت می‌شود و زندگی‌تان دوام می‌یابد. 
حتی زمان‌هایی که با بی‌لطفی همسرتان مواجه می‌شوید به جای ناراحت شدن، رفتاری متضاد داشته باشید در آغوشش بگیرید، موهایش را نوازش دهید و... زیاد اصرار به ادامه ارتباط نداشته باشید فقط ارتباط گرمی که حس مثبت انتقال می‌دهد، کافی است.
در ابراز عشق به دانسته‌های خود اکتفا نکنید بهتر است به طور مستقیم از او بپرسید چه نوع ابراز محبتی را دوست دارد!
علاقه‌مندی‌های همسرتان را بدانید و برای خوشحال کردن او دست به کار شوید. شاید گفتار شیرین و پیامک‌هایی که بوی رفاقت و دوستی می‌دهند باعث تحریک عاطفه همسرتان شود. 
دکتر محمدرضا خدابخش

۰۲
اسفند

علی رغم آنکه در بزرگسالان افسردگی به شکل خلق پایین یا گوشه نشینی خود را نشان می‌دهد در مورد کودکان افسردگی می‌تواند خود را با علائم پرخاشگری نشان دهد.

به طور کلی می‌توان گفت گاهی مادرانی که پس از زایمان به افسردگی مبتلا می‌شوند، نمی‌توانند به خوبی به کودکشان تماس پوستی داشته باشند و یا با آنها رابطه عمیق عاطفی برقرار کنند. به همین دلیل کودک به شکل پرخاشگرانه‌ای به این وضعیت واکنش نشان می‌دهد. بخشی از این مسئله هم می‌تواند مربوط به مزاج کودکان باشد. خلق بعضی از بچه‌ها راحت و برخی هم سخت و دشوار است.

همزمان با دو تا سه سالگی که کودک به سمت مستقل شدن حرکت می‌کند ممکن است رفتارهای توام با لجبازی در او افزایش پیدا کند. این کودکان ممکن است به همه چیز «نه» بگویند و یا بخواهند وضعیت همانگونه‌ای باشد که آنها تمایل دارند. بخشی از این رفتارها در این سنین طبیعی هستند اما در صورتیکه تثبیت شده و تکرار آنان در طولانی مدت اتفاق بیفتد باید نسبت به آنها واکنش مناسب نشان داد.

 گاهی کودکان همزمان با تجربه احساس خشم و عصبانیت آن را به دنیای بیرونی و یا سمت والدین خود بروز می‌دهند. در این شرایط برخی از مادران با دریافت این احساس پرخاشگری آن‌ها را آرام‌تر می‌کنند و احساسشان را توام با آرامش به کودک بر می‌گردانند اما در صورتیکه فضای درونی مادر توام با آرامش نباشد، با دریافت این احساس، حجم بیشتری از خشم را به سمت کودک روانه می‌کنند. 

مادران باید برای کنترل خشم کودکانشان در احساسات آنها سهیم شوند. برای مثال باید حتی از کودکان دو یا سه ساله نیز پرسید چه احساسی دارند و باید آنان را ترغیب کرد تا در مورد عواطف‌شان صحبت کنند. در بسیاری از مواقع کودکان نیازمند ارائه راه حل‌های ما نیستند بلکه نیاز به همدلی دارند. همین که به آنها نشان دهیم احساس آنها را فهمیده‌ایم باعث می‌شود تا وضعیت روانی آنان آرامش بیشتری پیدا کند.

دکتر محمدرضا خدابخش

۰۲
اسفند

همیشه درباره یک موضوع صحبت کنید. یادتان باشد که زوجین ناکارآمد، در دعوا دائماً موضوع عوض می کنند، بدون آنکه بر سر هیچکدام به توافق برسند.

بنابراین از قبل با هم هماهنگی کنید که فقط بر روی یک موضوع صحبت کنید و به موضوعات دیگر کشیده نشوید. و هنگامی که طرف مقابل موضوع دیگری را وارد بحث کرد، شما تذکر دهید و پاسخ ندهید و بگویید که قرار گذاشتیم و اجازه بدید فقط روی همین موضوع ادامه صحبت دهیم.

هنگام تصمیم گیری در مورد خرید مبل، فقط در مورد خرید مبل صحبت کنید و  وارد کردن بحث های غیر مرتبط دیگرمانند: فلان جا از تو ناراحت شدم، مامانت در مورد مامانم چی گفت، دفعه قبل هم خراب کردی، در مورد اون چی میگی، حرف زدن بلد نیستی، در مورد خرید چیزهای دیگه هم همینطور بی برنامه ای... نشوید که فقط رابطه را خراب میکند و طرف مقابل را بدون آنکه قانع کنیم، از دست خود ناراحت کرده ایم. و در آخر بحث هم، در مورد هیچ موضوعی نیز به توافق نخواهید رسید.

مثال

زن: چند بار بگویم، قالی خونه کهنه شده، زشته، باید عوضش کنی.
مرد: زشت چیه؟ حالا خواهرت قالی نو خریده، قشنگ شده؟(عوض شدن موضوع دعوا).

زن: شوهر اون دورش میگرده، خدا زده توی سر من(عوض شدن دعوا).
مرد: خودت ولخرجی، بگو چرا صد تومان این ماه پول برق اومده(عوض شدن موضوع در دعوا).
زن: تو خودت بگو که هر روز داری گوشت می خری می بری خونه مادرت(عوض شدن موضوع در دعوا)

دکتر محمدرضا خدابخش

۰۲
اسفند🔹معمولا وقتشان را با ابراز تاسف به حال خود تلف نمی کنند.
🔹اختیار قدرت خود را از کف نمی دهند.
🔹از انعطاف پذیر بودن خجالت نمی کشند.
🔹انرژی خود را روی مسائلی که خارج از کنترلشان باشد هدر نمی دهند.
🔹نیازی نمی بینند که همیشه موافق دیگران باشند.
🔹از خطرات پیش بینی شده نمی ترسند.
🔹به گذشته نمی چسبند.
🔹معمولا یک اشتباه را بارها و بارها تکرار نمی کنند.
🔹از موفقیت دیگران بیزار نیستند.
🔹با دیدن اولین شکست دست از تلاش نمی کشند.
🔹از تنها بودن نمی ترسند.
🔹حس نمی کنند که دنیا به آنها بدهکار است.
🔹به دنبال نتیجه گیری فوری نیستند.

 دکتر محمدرضا خدابخش

۰۲
اسفند

طبق نتایج مطالعه جدید، مصرف اسیدفولیک و مولتی ویتامین در طول بارداری می تواند ریسک ابتلا به اُتیسم را در کودک کاهش دهد.

تحقیقات جدید نشان می دهد کودکانی که مادرشان قبل از بارداری و در طول بارداری مکمل های ویتامین مصرف کرده بودند، کمتر مبتلا به اُتیسم تشخیص داده شدند. این مطالعه شامل بیش از ۴۵ هزار کودک بود.

محققان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که کاهش ریسک ابتلا به اُتیسم در نوزاد با مصرف اسیدفولیک و مکمل های مولتی ویتامین در طول بارداری مرتبط است.

تیم محققان داده های دهها هزار کودک متولدشده بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ را بررسی کرده و تا سال ۲۰۱۵ آنها را تحت نظر داشتند. همچنین داده های مربوط به تجویز اسیدفولیک یا مکمل های مولتی ویتامین قبل یا در طول بارداری برای مادران این کودکان هم بررسی شد.

محققان دریافتند زنانی که قبل از بارداری مکمل ها را مصرف کرده بودند ۶۱ درصد کمتر دارای کودک مبتلا به اُتیسم بودند. همچنین مصرف مکمل ها در طول بارداری با کاهش ۷۳ درصدی ریسک تشخیص اُتیسم در کودک مرتبط بود.

به گفته محققان درحال حاضر مصرف اسیدفولیک در طول بارداری برای پیشگیری بروز از نقایص تولد در قسمت نخاع و مغز توصیه می شود.

اسیدفولیک نقش اساسی در رشد عصبی جنین داشته و کمبود ویتامین موجب ایجاد مرحله اولیه شروع اُتیسم در کودک می شود.

دکتر محمدرضا خدابخش

۰۲
اسفند

وقتی از عادت های مهر آمیز مثل گفتگو، احترام، اعتماد و . . . استفاده می کنید باید مراقب باشید کنترل بیرونی را وارد مذاکره نکنید.

برای مثال بعد از خواندن این متن به همسرتان می گویید که انتقاد واقعا زندگی زناشویی ما را تخریب می کند.

همسرتان با شما موافقت می کند و می گوید :" الان می خواهی چه کار کنی؟"
شما به او می گویید:" می خواهم دیگر انتقاد نکنم"

همسرتان می گوید:" گمان می کنم انتظار داری من هم دیگر انتقاد نکنم".

به نظر منصفانه می آید اما اگر بخواهید بر اساس تئوری انتخاب عمل کنید باید بگویید:" به اعتقاد من انتقاد کردن برای ازدواج مخرب است و من می خواهم دیگر انتقاد نکنم. چه تو این کار را بکنی یا نکنی"

۰۲
اسفند

گاتمن اگر هر زوج در هفته فقط ۵ ساعت را صرف زندگی مشترکشان کنند روابط شان بهتر خواهد شد. کاری که زوج‌های خوشبخت می‌کنند را به شما توصیه می‌کنیم که عبارتند از:

- خداحافظی: این زوج‌ها هر روز قبل از خداحافظی، درباره کارهایی که قرار است در آن روز بکنند سوالاتی از همدیگر می‌کنند (۲ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، جمعاً ۱۰ دقیقه).

- تجدید دیدارها: این زوج‌ها در پایان هر روز کاری یک گفتگوی آرام و بی استرس با هم دارند.
در این فرصت آن‌ها می‌توانند روابط خود را عمیق‌تر سازند و از خستگی و دلمشغولی‌های هم آگاه شوند (۲۰ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، و جمعاً ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه در هفته).

 - محبت: این زوج‌ها محبت خود را از طریق رفتارهایی همچون لمس کردن هم، روابط عاشقانه و بخشش در مواقع مناسب ابراز می‌کنند (۵ دقیقه در روز، ۷ روز در هفته و جمعاً ۳۵ دقیقه در هفته).

 - قرار هفتگی: این زوج‌ها یک قرار هفتگی دو نفره در فضایی خلوت و آرامش بخش برای تازه کردن عشق خود دارند (۲ ساعت در هفته).

 - تحسین هم و قدردانی: این زوج‌ها هر روز حداقل ۵ بار قدردانی و محبت صادقانه‌ای بین خود رد و بدل می‌کنند (۵ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، و جمعاً ۳۵ دقیقه در هفته).

با توجه به کارهایی که زوج‌های خوشبخت انجام می‌دهند می‌بینیم که انجام این کارها زیاد زمان‌بر نیست. اما همین کارهای به ظاهر ساده می‌تواند روابط زناشویی زوجین را به طرز شگفت انگیزی بهتر کند.

منبع: کتاب هفت رمز ازدواج اثر گاتمن

۰۲
اسفند

سازمان جهانی بهداشت نشانه های هشدار دهنده‌ای را برای مشکلات روانی اعلام کرده است. که با مشاهده آن‌ها باید به فکر احتمال بیماری بود:

▫️خوردن یا خوابیدن بیش از حد یا خیلی کم.

▫️دوری از مردم و فعالیت های معمول.

▫️داشتن انرژی کم و یا نداشتن انرژی و احساس پوچی یا بی حسی وداشتن دردِ غیر قابل توضیح(مثلا کمردردی که در تصویربرداری نکته‌ی بارزی نشان نمیدهد)

▫️سیگار کشیدن، مصرف الکل یا استفاده از مواد مخدر.

▫️احساس گناه، فراموشکاری، شک، عصبانییت، ناراحتی، نگرانی و یا اضطراب.

▫️پرخاشگری با خانواده و دوستان و تجربه نوسانات خلقی شدید که باعث مشکلات در روابط می شود.

▫️ داشتن افکار و خاطرات مداوم که نمی‌توانید از سر خود بیرون کنید و شنیدن صدا و یا باور چیزهایی که درست نیست.

▫️فکر کردن به آسیب به خود و یا به دیگران و خودکشی

▫️ ناتوانی در انجام کارهای روزانه مانند مراقبت از کودکان خود و یا رفتن به محل کار

۱۴
بهمن

یکی از بزرگترین اشتباهات زنانه در زندگی مشترک ، ایفای نقش مادرانه در قبال مرد است!!!

آقایون برای داشتن مادر جدید ازدواج نمی کنند .
داشتن منزلی آراسته ، دستپختی مناسب و رسیدگی به منزل جزء ویژگی های زنانه محسوب می شود.
لیکن توجه داشته باشید نیازهای جنسی و توجه به درخواست های همسرتون باید در اولویت زندگی شما لحاظ شود.

گاهی خانم ها مادر خوب بودن را با همسری اشتباه می گیرند .
زوجین با یکدیگر در مورد علایق و خواسته های خودشان صحبت کنند و سعی کند رضایت جنسی یکدیگر رو تامین کنند.

اولین قربانی چنین سوءرفتاری ، "عشق" خواهد بود...


۰۹
بهمن

در انتخاب همسر و ازدواج با این افراد باید دقت بیشتری کرد و تردید داشت. بعضی از علائم خطرناک و بعضی هشداردهنده هستند.

1-با کسی که مدام به شما می گوید این رفتارت اشتباه است.

2-با کسی که تصویری از همسر آینده اش در ذهن خود ساخته  که با شما متفاوت است و تمایل دارد شما شبیه آن همسر خیالی وی شوید.

3-با کسی که  برای کنار او ماندن باید خودتان را تغییر دهید.

4-با کسی که در هر بحثی اگر حتی خودش خطا کرده باشد باز طوری رفتار میکند که شما مجبور به عذرخواهی بشوید و احساس کنید این شما هستید که اشتباه کردید.

5️-با کسی که هر لحظه باید به اون ثابت کنید که راست می گویید.

6-با کسی که مدام در گذشته شما دنبال اینست که ببنید با کسی رابطه داشتید یا خیر.

7-با کسی که اگر پشت خط تلفن شما بیاید و شما نتوانید پاسخ وی را بدهید بعد از آن از شما بازجویی می کند.

8-با کسی که هر لحظه باید گزارش دهید کجا بودید با کی بودید و با کسی که مدام به شما شک دارد.

9-با کسانی که با اشتیاق با افراد جدید دوست می شوند و بعد از مدتی آنها را رها می کنند و دوستان ثابتی ندارند.

10-با کسانی که در نظم بسیار شدید و دقیق هستند و کمی بی نظمی آنها را بهم می ریزد.

11-با کسانی که به شدت و در هر زمان باید به یکی وابستگی شدید و اغراق آمیز داشته باشند.

12-با کسانی که سابقه خودزنی با تیغ و چاقو  و سیگار بر روی بدن خود دارند یا سابقه خودکشی و مواد مخدر دارند.

13-کسانی که تنهایی را دوست دارند و علائق بسیار شخصی و فلسفی و ....دارند و از اجتماع و در جمع بودن بیزارند.

14-کسانی که در جمع از ابراز وجود و بیان نظرات خود می ترسند و خجالت می کشند.

15-کسانی که احساس گناه ندارند و یا احساس گناه بسیار ضعیفی دارند.
16-کسانی که به یکباره عصبانی می شوند و رفتارهای شدید نشان می دهند و احیانا چیزی را پرت می کنند و می شکنند.

۰۹
بهمن۱- به جای پنهان کردن ، "تعمیر" کنید. از مشکلات ، ناراحتی ها و دلخوری ها فرار نکنید؛ آنها روی هم تلمبار شده باعث میشود منفجر شده یا نا امید شوید.

۲-" با یکدیگر همکاری " کنید.
 رابطه یک کار دو نفره است؛ یک نفر به تنهایی نمیتواند رابطه را به موفقیت برساند.

۳- نشان دهید قابلیت شنیدن گله و " انتقاد " را دارید.

 اگر گلایه همسرتان به شما بربخورد به مرور رابطه رو به سردی خواهد گذاشت.

۴- تمرکز خود را بر قسمتهای " مثبت "رابطه بگذارید نه قسمتهای منفی آن.

۵-برقراری "درست" رابطه را بیاموزید.

۰۴
بهمن

آدم‌ها ﺭﻭﺯﯼ ﻣﻌﻨﯽ ﺣﺮﻑ‌ﻫﺎﯾﺸﺎﻥ ﺭﺍ
ﻣﯽﻓﻬﻤﻨﺪ و ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯾﺸﺎﻥ
ﻣﯽﺷﻮند ﮐﻪ ﺑﺎ ﮐﺴﯽ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ
ﻣﻮﺍﺟﻪ ﺷﻮﻧﺪ...

۰۴
بهمن


۰۴
بهمن

خاص بودن یعنی در لحظه ای که هیچ کس ارزشش نمیدونه، حرکتی بزن که همه متحیر بشن و کاری کن که غوغایی در درونت شکل بگیره و از کار خودت انرژی مثبت و انگیزه تولید کنی
باید بلند شى و شروع کنى. بدون ترس شروع کن و شکستش بده

گاهی وقتا همون آدمی که هیچکس فکرشم نمیکنه،
 کاری میکنه که هیچکس تصورش هم نمی کرد

اما یادت باشه هرچی به قله نزدیکتر بشی
باد شدیدتری میوزه ولی تو باید مقاوم تر باشی

۰۴
بهمن


مثبت نگری به این معنا نیست که هرگز افکار منفی نداشته باشید،

بلکه به این معناست که اجازه ندهید آن افکار منفی زندگیتان را کنترل کنند.

 ‏